Można stosować dowolne materiały dopuszczone przez przepisy sanitarne lub budowlane (w zależności od przypadku), ale muszą być one kompatybilne z innymi materiałami w systemie, transportowanymi płynami oraz temperaturą i ciśnieniem wewnątrz (i na zewnątrz) systemu. Złączki mosiężne lub brązowe są powszechnie stosowane w rurociągach miedzianych i instalacjach hydraulicznych. Zagrożenie pożarowe, odporność na trzęsienia ziemi i inne czynniki również mają wpływ na wybór materiałów montażowych.

Czyszczenie kanalizacji a armatura wodno-kanalizacyjna

Uszczelki są uszczelnieniami mechanicznymi, zwykle w kształcie pierścienia, które uszczelniają połączenia kołnierzowe. Uszczelki różnią się konstrukcją, materiałami i właściwościami. Powszechnie stosowane uszczelki to uszczelki niemetalowe (ASME B 16.21), spiralne (ASME B 16.20) i pierścieniowe (ASME B 16.20). Natomiast o czyszczeniu kanalizacji poczytasz tu:

czyszczenie kanalizacji

Uszczelki niemetalowe stosowane są z kołnierzami płaskimi lub podniesionymi. Uszczelki spiralne stosuje się z kołnierzami podniesionymi, a uszczelki pierścieniowe z kołnierzami pierścieniowymi (RTJ). Między uszczelką RTJ a rowkiem kołnierza powstaje naprężenie, gdy uszczelka jest przykręcona do kołnierza, co prowadzi do odkształcenia plastycznego uszczelki.

Rury lub rurki są zazwyczaj wkładane do złączy w celu wykonania połączeń. Złącza mają przypisaną płeć, skrót M lub F. Przykładem tego jest „3/4 calowy adapter żeński NPT”, który miałby odpowiednie męskie połączenie o tej samej wielkości i standardzie gwintu (w tym przypadku NPT).

W tym rozdziale omówiono armaturę stosowaną głównie w systemach rurociągów ciśnieniowych, choć w pewnym stopniu pokrywa się ona z armaturą dla systemów nisko- lub bezciśnieniowych. Specjalne złączki do tych ostatnich instalacji omówiono w następnym ważnym podrozdziale.

Wspólne rury i armatura wodno-kanalizacyjna:

  • Łokieć,
  • Łokieć uliczny,
  • Krótkie, 45-stopniowe miedziane kolano,
  • Krótko-radius (lub zwykły) łokieć 45° (pot miedziany),
  • Duże miedziane kolano,
  • Długi promień promienisty (lub zamiatanie) 90° łokieć (pot miedziany).

Czyszczenie kanalizacji a uszczelki

Kolanko jest instalowane pomiędzy dwiema długościami rury (lub rurki) w celu umożliwienia zmiany kierunku, zwykle pod kątem 90° lub 45°; dostępne są również kolanka 22,5°. Końce mogą być obrabiane maszynowo do spawania doczołowego, gwintowane (zazwyczaj żeńskie) lub gniazdo. Gdy końce różnią się wielkością, znany jest jako kolanko redukcyjne (lub redukcyjne).
Łokieć 90º, znany również jako „90º gięcie”, „90 ell” lub „ćwierćgięcie”, łatwo mocuje się do plastiku, miedzi, żeliwa, stali i ołowiu, i jest mocowany do gumy za pomocą zacisków ze stali nierdzewnej. Inne dostępne materiały to silikon, mieszanki gumowe, stal ocynkowana i nylon.

Stosowany jest przede wszystkim do podłączania węży do zaworów, pomp wodnych i wpustów pokładowych. Łokieć 45º, znany również jako „45° łuk” lub „45° łuk”, jest powszechnie stosowany w instalacjach wodociągowych, sieciach rurociągów spożywczych, chemicznych i elektronicznych rurociągów przemysłowych, rurociągach klimatyzacyjnych, produkcji rolnej i ogrodniczej oraz w rurociągach instalacji solarno-energetycznych.